Limity alkoholu w Europie – czy Polska się wyroznia?

Wednesday, March 02, 2022

 

Limity alkoholu w Europie – czy Polska się wyróżnia?

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w Europie nie jest na tym samym poziomie i różni się w zależności od konkretnego państwa. Warto o tym pamiętać wybierając się w podróż, bo są miejsca gdzie osiągnięcie polskiego limitu będzie oznaczać utratę prawa jazdy lub pobyt w więzieniu.

 

Limit alkoholu w Polsce

W Polsce limit alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila. Szacuje się, że wystarczy wypić jedno piwo lub kieliszek wódki, żeby przekroczyć tę granicę. Ostatecznie zależy to od indywidualnego metabolizmu, dlatego nie warto ryzykować i siadać za kółko po spożyciu jakiejkolwiek ilości alkoholu. Nie ma też jednej odpowiedzi na pytanie jak długo alkohol pozostaje we krwi, a popularne internetowe kalkulatory nie są wiarygodnym sposobem na zweryfikowanie swojego stanu. Podanie takich danych jak płeć, wiek, waga, czas od ostatniego spożycia i rodzaj trunku to zdecydowanie za mało, aby mieć pewność, że wynik analizy jest rzetelny. Najlepszym sposobem wciąż pozostają alkomaty osobiste i to właśnie w stronę tych urządzeń powinni zwrócić się kierowcy.

 

Jakie są limity w krajach europejskich?

Najbardziej restrykcyjne limity alkoholu obowiązują w czterech państwach. Czechy, Rumunia, Słowacja i Węgry – to tam występuje bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów po spożyciu nawet najmniejszej ilości alkoholu. To istotna informacja dla polskich turystów, dla których te kraje to popularne kierunki wycieczek – szczególnie Czechy, słynące z piwa cenionego na całym świecie. Wśród najpopularniejszych wakacyjnych destynacji Polaków w 2021 roku znajdują się również Bułgaria, Grecja i Turcja. We wszystkich tych państwach obowiązuje limit 0,5 promila, czyli ponad dwukrotnie większy niż w Polsce. Jest to jednocześnie najbardziej powszechnie występujący w europejskich państwach limit, co sprawia, że plasujemy się w czołówce krajów o najbardziej restrykcyjnej polityce wobec kierowców po spożyciu lub nietrzeźwych.Gdzie w Europie jest najwyższa dopuszczalna ilość alkoholu we krwi? 0,8 promila – ten limit obowiązuje w Irlandii, Lichtensteinie, Luksemburgu, Malcie oraz w Wielkiej Brytanii (z wyjątkiem Szkocji, gdzie limit jest niższy i wynosi 0,5 promila). W przypadku Wielkiej Brytanii warto wspomnieć, że limit ten nie dotyczy kierowców samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony lub powyżej 9 miejsc – ich obowiązuje bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów po alkoholu. Na podobne rozwiązanie zdecydowano się w Litwie, gdzie dodatkowo po spożyciu nie mogą tam pracować taksówkarze oraz kierowcy pojazdów transportujących materiały niebezpieczne.

W Niemczech dopuszczalny limit alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila, ale nie dotyczy on wszystkich. Kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż dwa lata lub/i są w wieku poniżej 25 lat, bezwzględnie nie mogą prowadzić pojazdów po spożyciu alkoholu. W Chorwacji funkcjonują podobne przepisy. Kierowcy w wieku 16-24 lata oraz kierowcy zawodowi – ich dotyczy bezwzględny zakaz jazdy po spożyciu.

Zapamiętanie tych wszystkich informacji jest trudne, ale z pomocą przychodzą alkomaty z zainstalowaną bazą limitów w europejskich państwach. Z takiego rozwiązania skorzysta każdy kto posiada alkomat marki AlcoSense. Poruszając się po prostym w obsłudze menu, użytkownik z łatwością wybierze z listy kraj aktualnego pobytu, a urządzenie automatycznie dostosuje komunikaty.

 

Jakie są kary w Polsce za jazdę pod wpływem alkoholu?

Polskie prawo wyróżnia dwie sytuacje określane jako: stan po spożyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości. O stanie po spożyciu mówimy, kiedy poziom alkoholu we krwi badanego mieści się między 0,2 a 0,5 promila. W myśl przepisów, prowadzenie pojazdów w takim stanie kwalifikowane jest jako wykroczenie i grozi za nie kara aresztu, grzywna do 5000 zł oraz czasowe zatrzymanie prawa jazdy od 6 miesięcy do nawet 3 lat. Dodatkowo, jeśli prawo jazdy zostało zatrzymane na czas dłuższy niż rok, to przed odzyskaniem dokumentu, dana osoba musi ponownie zdać stosowny egzamin potwierdzający kwalifikacje.Stan nietrzeźwości zaczyna się kiedy poziom alkoholu we krwi kierowcy przekracza 0,5 promila. Według przepisów prowadzenie pojazdów w tym stanie traktowane jest jako przestępstwo, za które grozi kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat, zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 10 lat (lub dożywotnio jeśli kierowca spowodował wypadek, w którym byli ranni lub ofiary śmiertelne) oraz świadczenie pieniężne na rzecz instytucji lub organizacji społecznej zajmującej się pomaganiem ofiarom wypadków drogowych.

 

Bezpieczny limit alkoholu we krwi? Zero!

Przepisy dotyczące prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu są szczegółowe i różnią się w zależności od państw. Dlatego, dla oszczędzenia stresu warto trzymać się jednej zasady – limit alkoholu we krwi, po którym zawsze można bezpiecznie prowadzić samochód wynosi zero. Bez względu na czas i miejsce.

 

FAQ

Ile wynosi limit promili alkoholu we krwi w Polsce?

W Polsce na konsekwencje prawne narażony jest kierowca, który w momencie kontroli trzeźwości będzie miał od 0,1 do 0,25 mg/L alkoholu w wydychanym powietrzu, co daje od 0,2 do 0,5‰ alkoholu we krwi.
 

Jaki jest bezpieczny limit alkoholu we krwi kierowcy?

Bezpieczny limit alkoholu we krwi kierowcy to ten nie przekraczający 0,2 promila. Jednak, aby mieć poczucie pełnego bezpieczeństwa za kierownicą - lepiej nie spożywać alkoholu wcale.
 

Czy poza Polską są inne limity dopuszczalnego stężenia alkoholu we krwi?

Zdecydowanie tak. W Polsce niedozwolonym jest prowadzenie samochodu lub innego pojazdu gdy poziom alkoholu we krwi przekracza 0,2 promila. W innych krajach europejskich wartość ta jest inna. W artykule znajduje się kompletny spis dopuszczalnego stężenia alkoholu we krwi względem kraju.
 

Gdzie sprawdzić limit alkoholu we krwi w danym kraju?

Informacje o dopuszczalnych limitach alkoholu we krwi kierowcy, w danym kraju, są łatwo dostępne w sieci. Niektóre alkomaty osobiste marki AlcoSense posiadają dodatkowe, wbudowane w urządzenie menu kontekstowe, która pozwala wybrać z szerokiej listy kraj, w którym obecnie się znajdujemy i tym samym poinformować nas o potencjalnym przekroczeniu dopuszczalnej normy.
 

Jeśli czuje się dobrze to czy powinienem/ powinnam korzystać z alkomatu?

Każdy reaguje na alkohol w inny sposób. Często i bez kontroli trzeźwości będziemy wiedzieć, czy wypity alkohol wpływa na nasz organizm, ponieważ odczujemy fizyczne skutki jego spożywania. Zaburzenia widzenia czy równowagi, prawdopodobnie sprawią, że przed oczami pojawi nam się znak stopu. Niestety łatwiej jest przeoczyć stan euforii, który często prowadzi do niebezpiecznych zachowań – w takich sytuacjach lepiej zweryfikować stan trzeźwości profesjonalnym urządzeniem.
 

 

« Powrót