Czym jest alkomat osobisty i jak go używać?

Wednesday, January 26, 2022

 

Regularne korzystanie z alkomatu osobistego

Może się to wydawać nie oczywiste, ale alkomatowi służy regularne używanie, np. raz na dwa tygodnie. Warto co jakiś dokonać nim pomiaru, nawet jeśli jesteśmy trzeźwi i nie mamy powodu sprawdzać trzeźwość. W ten sposób zapobiegamy nadmiernemu wysychaniu czujnika i przedłużamy jego żywotność, dzięki parze wodnej zawartej w oddechu.

 

Cierpliwość i brak pośpiechu

Nie należy przeprowadzać badania alkomatem osobistym bezpośrednio po spożyciu alkoholu lub użyciu płukanki z alkoholem. W ustach mogą zalegać resztki alkoholu, które nie tylko fałszują wynik, ale też wystawią czujnik alkomatu na niepotrzebne obciążenie. Przed dokonaniem pomiaru trzeźwości alkomatem osobistym, sugerujemy odczekać minimum 15 minut. Przy czym warto mieć na uwadze, że stężenie alkoholu we krwi może wzrosnąć nawet przez 90 min od zakończenia picia. Z tego powodu badając się 20 minut po spożyciu alkoholu nie mamy pewności czy nadajemy się do prowadzenia pojazdów. Nawet jeśli alkomat jest dokładny, a wynik poniżej dopuszczalnej normy, może okazać się, że za kolejne 20 minut przekroczymy dopuszczalny limit alkoholu we krwi.

 

Alkomat to nie zabawka

Jeśli zależy nam na prawidłowym działaniu alkomatu, nie powinien on służyć w zawodach na imprezach w „kto więcej wydmucha”. Potrafi być to bardzo obciążające dla czujnika i nie tylko go rozregulować, ale nawet doprowadzić do jego trwałego uszkodzenia. Dobrej jakości alkomat potrafi wykryć takie zachowanie i zablokować możliwość badań na pewien czas.

 

Papierosy

Używanie gumy do żucia albo palenie wyrobów tytoniowych bezpośrednio przed badaniem alkomatem może zaburzyć wynik. Szczególnie jeśli jest to model oparty na czujniku półprzewodnikowym.

 

Dmuchanie odpowiednio długie

Zbyt słabe albo zbyt krótkie dmuchanie w alkomatu spowoduje zakłamanie odczytu. Dla uzyskania możliwie dokładnego wyniku należy wdmuchać 1,2 l powietrza. Dobrej jakości urządzenie będzie miało wbudowany przepływomierz powietrza, który określi czy podaliśmy jego odpowiednią ilość do analizy.

 

Kalibracja alkomatu osobistego

Nawet najlepszy alkomat bez regularnej kalibracji prędzej niż później zacznie pokazywać nieprawidłowe wyniki. Należy bezwzględnie przestrzegać interwałów wyznaczonych przez producenta. Miłym dodatkiem potrafi być automatyczna przypominajka w urządzeniu, która jeszcze przed upływem ważności kalibracji da znać, że należy zacząć myśleć o ponownej kalibracji alkomatu.

 

Czytajmy instrukcje

Alkomat potrafi wydawać się na tyle prostym urządzeniem, że może zajść pokusa, aby nawet nie zajrzeć do jego instrukcji obsługi. Jednak stosowanie się do zaleceń w niej zawartych jest kluczowe jeśli zależy nam na prawidłowych wynikach oraz utrzymaniu go w dobrej kondycji.

 

FAQ

Czy dym tytoniowy może zmienić wynik pomiaru trzeźwości?

Jeśli wypalimy papierosa lub inny produkt tytoniowy zaraz przed pomiarem trzeźwości istnieje duża szansa, że doprowadzimy do trwałego uszkodzenia sensora alkomatu osobistego (zwłaszcza jeśli korzystamy z alkomatów półprzewodnikowych). Dym tytoniowy nie tylko może wpłynąć na wynik pomiaru, ale też na trwałe uszkodzić urządzenie.
 

Czy da się uszkodzić alkomat przez zbyt dużą zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu?

O ile stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu nie zagraża działaniu dobrej jakości alkomatu osobistego, o tyle testowanie wytrzymałości alkomatu (na przykład podczas gry “w kto więcej wypił” podczas lub po imprezie) może trwale uszkodzić urządzenie.
 

Jak często powinno się używać alkomatu?

Choć może to nie oczywiste, alkomatowi służy regularne używanie, np. raz na dwa tygodnie. Warto co jakiś dokonać nim pomiaru, nawet jeśli jesteśmy trzeźwi i nie mamy powodu sprawdzać trzeźwość. W ten sposób zapobiegamy nadmiernemu wysychaniu czujnika i przedłużamy jego żywotność, dzięki parze wodnej zawartej w oddechu.
 

Czy nie używany alkomat należy kalibrować

Nawet najlepszy alkomat bez regularnej kalibracji prędzej niż później zacznie pokazywać nieprawidłowe wyniki. Należy bezwzględnie przestrzegać interwałów wyznaczonych przez producenta.
 

« Powrót