Promile alkoholu we krwi kierowcy – dopuszczalny poziom w Polsce

Thursday, July 22, 2021

Bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem jest priorytetem, o który zadbać powinni wszyscy użytkownicy dróg. Poza kwestiami tak oczywistymi, jak poruszanie się w pełni sprawnym pojazdem, nie bez znaczenia jest kondycja psychiczna i fizyczna kierującego. Na obniżenie sprawności umysłowej oraz szybkości reakcji kierowcy bezpośredni wpływ ma wcześniej spożyty alkohol. Każdego roku na polskich drogach śmierć ponosi kilka tysięcy osób . Spora część z nich to żniwo, jakie zbiera jazda pod wpływem alkoholu. Statystyki wykazują, że prowadzenie samochodu pod wpływem choćby niewielkiej ilości alkoholu kilkukrotnie zwiększa ryzyko wypadku. Czy istnieje bezpieczny poziom alkoholu w Polsce? I tak, i nie. 

 

 

Dopuszczalna ilość promili

Odpowiedź na pytanie, ile można mieć promili we krwi, aby bezpiecznie wsiąść za kółko, brzmi: najlepiej zero. Ustawodawca ustalił dopuszczalny poziom alkoholu w Polsce w granicy 0,1 mg/L w wydychanym powietrzu. To przekłada się na 0,2 promila we krwi. Wynik powyżej tej wartości wskazuje na stan po spożyciu alkoholu, za co grozi kara. Wykroczeniem w myśl przepisów o ruchu drogowym będzie każdy wynik badania alkomatem wykazujący od 0,1 do 0,25mg/L w wydychanym powietrzu. Po przeliczeniu tych wartości daje to od 0,2 do 0,5 promila we krwi. Wynik wyższy, tj. powyżej 0,5 promila, wskazuje na stan nietrzeźwości i kierowanie pojazdem w takim przypadku uznawane jest za przestępstwo. Jazda pod wpływem alkoholu naraża kierowcę nie tylko na konsekwencje prawne. Zagraża również bezpośrednio bezpieczeństwu na drodze. Stężenie 0,5 promila we krwi zwiększa ryzyko wypadku aż czterokrotnie, a dziesięć razy częściej sprawcami drogowej tragedii są kierowcy, w których krwi wykryto ponad 0,8 promila alkoholu.

 

Jak długo alkohol utrzymuje się we krwi

 Kierowca po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu staje przed dylematem, kiedy może bezpiecznie prowadzić. Często odpowiedzi poszukuje u bardziej doświadczonych znajomych lub w Internecie. Obie te metody zawodzą równie często i narażają na bezpośrednie niebezpieczeństwo użytkowników dróg. Niesłabnącą popularnością cieszą się strony proponujące wirtualny przelicznik alkoholu. Pomimo, że kalkulatory proszą o podanie parametrów takich jak waga, wiek, płeć i ogólny stan zdrowia, to nie są one rzetelne. Na tempo metabolizowania alkoholu we krwi wpływa tak wiele czynników, że nie da się uogólnić tego procesu z bezpiecznym marginesem błędu. W samodzielnym sprawdzeniu stanu trzeźwości świetnie sprawdzą się alkomaty osobiste, np. te oferowane przez AlcoSense, które dzięki nowoczesnej technologii dają zdecydowanie bardziej wiarygodne wyniki. Alkomat AlcoSense pozwoli przeprowadzić samodzielną kontrolę trzeźwości, a dokładny wynik pomiaru ułatwi podjęcie decyzji, czy możemy bezpiecznie prowadzić. Łatwe w użyciu, dostępne dzięki szerokiemu przedziałowi cenowemu profesjonalne alkomaty osobiste, powinny stać się narzędziem każdego odpowiedzialnego kierowcy.

 

Wpływ alkoholu na ludzki organizm

Substancje zawarte w napojach alkoholowych mają negatywny wpływ na stan naszego zdrowia. Alkohol wpływa na układ nerwowy,  zaburzając logiczne myślenie, precyzję i prawidłowy osąd. Czasowo upośledzone są nasze zdolności ruchowe oraz świadomość. Reagujemy w sposób spowolniony, a im więcej spożytego alkoholu, tym większa senność, która nas ogarnia. Ten stan jest wyjątkowo niebezpieczny, gdy zamierzamy kierować samochodem bezpośrednio po zakrapianej imprezie. Nawet, jeśli wydaje nam się, że czujemy się całkiem nieźle, nie jesteśmy w stanie jednoznacznie ocenić, jak wypity wcześniej alkohol wpłynie na nasze działania i tempo reakcji. 

 

Popularne są przekonania, że jedzenie tłustych potraw podczas picia alkoholu czy porządna dawka snu przyśpieszają trawienie alkoholu. Tego typu mity wprowadzają w błąd i prowadzą do poważnych konsekwencji. Należy pamiętać, że każdy organizm metabolizuje alkohol w innym tempie, a wszelkie przeliczniki promili online podają wyniki czysto orientacyjne. Aby upewnić się, czy możemy bezpiecznie siąść za kierownicą, najlepiej skorzystać z alkomatu osobistego, który poda rzetelny wynik. Alkomaty policyjne oraz część alkomatów osobistych wyświetla wyniki w mg/L, co powoduje konieczność ich przeliczenia na promile. Przyjmuje się, że X mg/L = 2.1X promila. Precyzyjne alkomaty osobiste, jak te proponowane przez AlcoSense, podają od razu wynik w promilach, co czyni je jeszcze łatwiejszymi 

w użyciu. Co więcej, szeroki wybór produktów sprawia, że zarówno kierowcy zawodowi, jak i tzw. „niedzielni”, z łatwością wybiorą model odpowiadający ich potrzebom. 

 

Bezpieczny poziom alkoholu we krwi

Dopuszczalne w świetle prawa limity alkoholu we krwi kierowcy pomagają uniknąć kary, ale nie gwarantują bezpieczeństwa. Alkomat da nam odpowiedź, czy nie łamiemy prawa, ale podstawą zawsze jest zdrowy rozsądek. Nie da się przewidzieć, w jaki sposób i po jakim czasie organizm zareaguje na spożycie napojów alkoholowych. Siadając za kierownicą należy mieć świadomość potencjalnego zagrożenia, jakie stanowimy dla siebie oraz współużytkowników dróg. Wybierając się w trasę, niezależnie od przewidywanego czasu jej trwania, kierowca powinien być pewien stanu psychicznego i fizycznego, w jakim się znajduje. Alkohol, brak snu, nadmierny stres i przemęczenie oraz rozchwianie psychiczne każdego roku zbierają na drogach śmiertelne żniwo. 

 

FAQ

Jaki jest limit promili w Polsce?

Dopuszczalny poziom alkoholu w Polsce mieści się w granicy 0,1 mg/L w wydychanym powietrzu. To przekłada się na 0,2 promila we krwi.
 

Jak długo alkohol utrzymuje się w krwi?

Choć w sieci natrafimy na różne artykuły oferujące odpowiedzi, tak naprawdę nie da się ustalić jak długo alkohol utrzymuje się we krwi. Wynika to przede wszystkim z faktu, że każdy człowiek posiada inne tempo metabolizowania alkoholu – zależne od płci, wieku, wagi, diety i ogólnego stanu zdrowia. Dodając do tej listy inne indywidualne parametry zdrowotne, a także czynniki zewnętrzne, jasnym jest, że niemalże niemożliwym jest znalezienie odpowiedzi na to pytanie.
 

Jaki jest limit promili w Europie?

Restrykcje podobne do naszych obowiązują m.in. w Danii, Szwecji oraz Norwegii. Mniej surowe spotkamy w Niemczech, Francji, Włoszech i Austrii, gdzie dopuszczalny limit alkoholu nie może przekroczyć 0,5 promila. Najbardziej liberalna pod tym względem jest Wielka Brytania z limitem 0,8 promila (w Szkocji 0,5). Największe ograniczenia nakładają na kierowców przepisy w Czechach, Słowacji i Węgrzech, gdzie niedopuszczalna jest jazda po spożyciu jakiejkolwiek ilości alkoholu.
 

Czy istnieje bezpieczny poziom alkoholu we krwi?

Bezpieczny limit alkoholu we krwi wśród kierowców to absolutne zero. Z kolei dopuszczalny limit alkoholu we krwi w Polsce to mniej niż 0,2 promila alkoholu we krwi. Podstawą zawsze jest jednak zdrowy rozsądek. Nie da się przewidzieć, w jaki sposób i po jakim czasie organizm zareaguje na spożycie napojów alkoholowych.
 

« Powrót