Alkomaty policyjne czyli czego używa policja do kontroli trzeźwości?

Tuesday, January 11, 2022

 

Alkomaty policyjne bez tajemnic

Mimo szeroko zakrojonych akcji na polskich drogach oraz kampanii społecznych, liczba pijanych uczestników ruchu drogowego wciąż pozostaje na wysokim poziomie. Patrole policyjne mają pełne ręce roboty, a ich podstawowym narzędziem są kontrole policyjne. Jakie alkomaty są używane przez policję do walki z nietrzeźwymi kierowcami?

 

Rodzaje alkomatów policyjnych

 Alkomaty policyjne dzielą się na kilka typów. Alkomaty przesiewowe używane są podczas kontroli drogowych i służą do wstępnego zbadania kierowcy i ustalenia czy wymaga on dalszego, bardziej szczegółowego testu. Do najpopularniejszych należą te z ustnikami i charakterystyczne żółte, bezdotykowe. Ich zaletą jest możliwość sprawdzenia dużej liczby kierowców w krótkim czasie, ale ograniczają się tylko do zasygnalizowania, najczęściej za pomocą diody, czy przekroczony jest dopuszczalny limit alkoholu w wydychanym powietrzu. W Polsce wynosi on 0,1 mg/l powietrza, co odpowiada wartości 0,2 promila we krwi. W razie sygnalizacji przekroczenia limitu, dokonywany jest kolejny pomiar. Tym razem alkomatem, który wskaże dokładny wynik.

 

Alkomat dostępny na komendzie

Alkomaty dowodowe to urządzenia stacjonarne, które znajdują się na komisariatach i dostarczają najbardziej dokładnych i rzetelnych danych dotyczących poziomu promili alkoholu we krwi. Wydruk z takiego alkomatu stanowi dowód w sądzie. Należy jednak pamiętać, że alkomat dowodowy nie jest jedynym urządzeniem, którym możemy być zbadani na komisariacie. Dzięki uprzejmości funkcjonariusza (bo nie jest to jego obowiązkiem), do sprawdzenia naszej trzeźwości zostanie najpewniej wykorzystany alkomat przesiewowy lub alkomat elektrochemiczny

.  

Z jakich alkomatów korzysta policja?

Ze względu na dokładność, czułość oraz trwałość, na wyposażeniu patroli policyjnych są wyłącznie alkomaty elektrochemiczne, a konkretniej, wyposażone w sensor elektrochemiczny. Ich niezawodność wynika także z braku podatności na czynniki, które mogą zakłócić pomiar. Do takich czynników należą najczęściej jedzenie czy dym papierosowy. Alkomat tego typu nie wymaga częstej kalibracji – wystarczy ją przeprowadzać zgodnie z zaleceniami producenta – najczęściej od pół roku do roku. Może być wykonana w specjalnym serwisie lub bezpośrednio u producenta. Kalibrację alkomatu należy zlecać regularnie, ponieważ ma kluczowy wpływ na dokładność pomiarów.

 

Jaki alkomat osobisty wybrać?

Chcąc zaopatrzyć się w alkomat osobisty, dobrym

wyborem będzie właśnie alkomat elektrochemiczny. Decydując się na to urządzenie, do minimum ograniczamy ryzyko wystąpienia różnic między własnym wynikiem, a tym uzyskanym w przypadku ewentualnej kontroli. Prawidłowo użytkowany i regularnie kalibrowany alkomat może służyć przez lata. Czego unikać podczas korzystania z niego? Przede wszystkim dmuchania zaraz po spożyciu alkoholu, kiedy stężenie w jamie ustnej jest tak duże, że może uszkodzić sensor lub doprowadzić do jego rozregulowania. Wynik po takim pomiarze jest też zakłamany, dlatego zaleca się odczekać co najmniej 10 minut od ostatniego spożycia alkoholu, zanim przebadamy się alkomatem. Oprócz tego warto mieć na uwadze, że stężenie alkoholu we krwi może wzrastać nawet przez 90 minut od zakończenia spożycia. Należy pamiętać, że obecność alkoholu we krwi nie jest jedynym czynnikiem, który może wpływać na bezpieczeństwo za kierownicą. Nawet jeśli pomiar alkomatem wskaże, że można prowadzić samochód, nie warto tego robić, jeżeli nie czujemy się dobrze. Kac może być równie groźny i znacząco pogorszyć czas reakcji czy powodować błędne decyzje na drodze. Bądź odpowiedzialnym uczestnikiem ruchu.

 

FAQ

Z jakich alkomatów korzysta policja?

Ze względu na dokładność, czułość oraz trwałość, na wyposażeniu patroli policyjnych są wyłącznie alkomaty elektrochemiczne, a konkretniej, wyposażone w sensor elektrochemiczny.
 

Czy alkomaty policyjne są dokładne?

Policja korzysta z trzech rodzajów alkomatów: przesiewowych, elektrochemicznych i dowodowych. Alkomaty przesiewowe używane są podczas kontroli drogowych i służą do wstępnego zbadania kierowcy i ustalenia czy wymaga on dalszego, bardziej szczegółowego testu. Z kolei alkomaty elektrochemiczne wskazują dokładne wyniki i są odporne na błędvy pomiarowe wynikające z czynników zewnętrznych. Jednak najdokładniejszym urządzeniem na wyposażeniu komisariatów policyjnych jest alkomat dowodowy, który podaje najbardziej rzetelne wyniki pomiaru trzeźwości.
 

Czy na komendzie można skorzystać z alkomatu policyjnego?

Tak. Dzięki uprzejmości funkcjonariusza (bo nie jest to jego obowiązkiem), do sprawdzenia naszej trzeźwości zostanie najpewniej wykorzystany alkomat przesiewowy lub alkomat elektrochemiczny.
 

Jaki alkomat warto zakupić?

Aby mieć pewność, że stan trzeźwości pozwala nam prowadzić samochód najlepiej zakupić urządzenie sprawdzone, które wskazuje prawidłowe wyniki. Wybierając alkomat osobisty należy zwrócić uwagę na certyfikaty urządzenia, jego renomę i technologię wykonania. Najlepszym wyborem są alkomaty elektrochemiczne ze względu na rzetelność i skuteczność dokonywanych przez nie pomiarów.
 

Czy alkomat policyjny może się mylić?

Policja dokonując kontroli trzeźwości używa alkomatów przesiewowych, które nie wskazują dokładnego wyniku pomiaru, a jedynie określają stan upojenia alkoholowego lub jego brak. W przypadku niepewności względem rzetelności pomiaru, funkcjonariusze skorzystają z drugiego alkomatu, który potwierdzi lub odrzuci początkowy pomiar.
 

« Powrót