Jaki alkomat będzie najlepszy dla mnie? Podpowiadamy

Friday, January 21, 2022

 

Jaki alkomat najlepiej wybrać?

Alkomaty osobiste w ostatnich latach zyskują na popularności. Wraz ze wzrostem świadomości społecznej na temat bezpiecznej jazdy, coraz większa liczba odpowiedzialnych kierowców uważa je za niezbędne narzędzie. Urządzenia te w prosty i szybki sposób pozwalają zweryfikować stan ewentualnego braku trzeźwości użytkownika. Te najprostsze wykazują, czy w wydychanym powietrzu znajduje się alkohol, a najbardziej zaawansowane spośród alkomatów nie tylko wyświetlają dokładne jego stężenie, ale również zapamiętują poprzednie pomiary . Alkomaty używane są powszechnie zarówno przez służby mundurowe, jaki i pracodawców, organizatorów imprez masowych oraz użytkowników indywidualnych. Ci ostatni często stają przed ważnym pytaniem: jaki alkomat kupić?

 

Czym kierować się przy wyborze alkomatu?

Wielu spośród kierowców, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z tego typu urządzeniami zastanawia się, jak dobrać alkomat. Szeroki wybór produktów umożliwia obecnie zakup alkomatu dopasowanego do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Dokonując selekcji spośród dostępnej oferty należy wziąć pod uwagę to, jak często chcemy korzystać z alkomatu. W przypadku sporadycznych sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni, czy możemy wsiąść już za kierownicę, w zupełności wystarczy alkomat jednorazowy lub alkomat półprzewodnikowy. Jeśli jednak badanie trzeźwości wykonujemy częściej i zależy nam na korzystaniu z najbardziej nowoczesnych technologii, warto rozważyć zakup alkomatu elektrochemicznego. Niezależnie od tego, jak profesjonalnie wyglądają wirtualne alkomaty i kalkulatory, żaden z nich nie gwarantuje wiarygodnego wyniku. Tylko test wykonany przy użyciu alkomatu osobistego stworzonego przez profesjonalistów daje pewność rzetelnego pomiaru. Wielu spośród kierowców, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z tego typu urządzeniami zastanawia się, jak dobrać alkomat. Szeroki wybór produktów umożliwia obecnie zakup alkomatu dopasowanego do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Dokonując selekcji spośród dostępnej oferty należy wziąć pod uwagę to, jak często chcemy korzystać z alkomatu. W przypadku sporadycznych sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni, czy możemy wsiąść już za kierownicę, w zupełności wystarczy alkomat jednorazowy lub alkomat półprzewodnikowy. Jeśli jednak badanie trzeźwości wykonujemy częściej i zależy nam na korzystaniu z najbardziej nowoczesnych technologii, warto rozważyć zakup alkomatu elektrochemicznego. Niezależnie od tego, jak profesjonalnie wyglądają wirtualne alkomaty i kalkulatory, żaden z nich nie gwarantuje wiarygodnego wyniku. Tylko test wykonany przy użyciu alkomatu osobistego stworzonego przez profesjonalistów daje pewność rzetelnego pomiaru.

 

Rodzaje są alkomatów?

Producenci oferują klientom szeroki wachlarz możliwości. Laikom jednak niewiele mówią hasła typu „półprzewodnikowy” czy „elektrochemiczny”. Czym zatem różnią się, poza ceną, poszczególne rodzaje alkomatów?

Alkomaty półprzewodnikowe Wśród użytkowników indywidualnych popularnym wyborem są alkomaty półprzewodnikowe. Ich największą zaletą jest przystępna cena, zwykle od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Są powszechnie dostępne i łatwe w obsłudze. Świetnie sprawdzą się jako alkomat osobisty dla kierowców, którzy potrzebują kontrolować swojej trzeźwość sporadycznie, a wyniki pomiarów mają dać im tylko zielone lub czerwone światło. Minusem alkomatów półprzewodnikowych jest podatność na zakłócenia wyniku pomiaru wywołane spożytym przed badaniem posiłkiem czy zapalenie papierosa. Co więcej, alkomat półprzewodnikowy potrzebuje dłuższego czasu na uruchomienie, niż bardziej zaawansowane alkomaty elektrochemiczne. W przypadku tych alkomatów zdarza się, że sensor, który powinien być kalibrowany średnio co sześć miesięcy, szybko się zużywa i ulega uszkodzeniom pod wpływem zbyt wysokich wartości pomiarów. Warto wybrać model, który może być poddawany regularnej kalibracji przeprowadzonej przez specjalistę. W przeciwnym wypadku inwestycja w alkomat półprzewodnikowy może zupełnie się nie zwrócić. Tańsze spośród alkomatów półprzewodnikowych pokazują jedynie aktualny pomiar, droższe natomiast zapamiętują kilka ostatnich.

Alkomaty elektrochemiczne Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem dla alkomatów półprzewodnikowych są alkomaty elektrochemiczne. Używane są przede wszystkim przez policję, choć coraz częściej sięgają po nie również klienci indywidualni. Ceny tego typu urządzeń ze względu na zastosowaną technologię sięgają od kilkuset do nawet tysiąca złotych. Różnica w cenie wynika z zastosowanych podzespołów, materiałów z jakich alkomat został wykonany i przede wszystkim producenta. Widełki te umożliwiają dobranie produktu ze względu na indywidualne potrzeby konkretnego użytkownika. Jest to optymalny wybór, gdy szukamy urządzenia, które zagwarantuje nam bardziej dokładny (niż w przypadku alkomatów półprzewodnikowych) pomiar. Metoda pomiaru alkomatów elektrochemicznych oparta jest na sensorze elektrochemicznym. Znajdujące się w nim związki chemiczne wchodzą w reakcję z alkoholem obecnym w wydychanym powietrzu. Sensor wychwytuje z wydychanego powietrza jedynie cząsteczki alkoholu. Na wynik nie wpływa ani obecność nikotyny, ani posiłek wcześniej spożyty. Sensor wymaga kalibracji średnio co 6 do 12 miesięcy, a pomiędzy kolejnymi kalibracjami pozwala na wykonanie ok. 500 pomiarów. Również rozdzielczość pomiarów jest wyższa niż w przypadku alkomatów półprzewodnikowych. Alkomaty elektrochemiczne takich firm jak AlcoSense pozwalają użytkownikowi na samodzielne ustawienie limitu pomiarów lub dokonanie wyboru konkretnego kraju z dostępnej listy. Ponadto urządzenie zapamiętuje nawet ponad sto ostatnich wyników.

Alkomaty jednorazowe Swoich zwolenników mają też alkomaty jednorazowe, często zwane alkotestami. Błędne jest twierdzenie, że są zupełnie nieprzydatne. Idealnie nadają się do przeprowadzenia szybkich badań przesiewowych w zakładzie pracy czy podczas imprezy masowej. Są również dobrym wyborem dla kierowców, którzy alkohol spożywają sporadycznie, a potrzebę przetestowania swojej trzeźwości mają jedynie w przypadku nieprzewidzianych i nagłych sytuacji. Zdecydowaną zaletą tego typu testów jest ich ogólnodostępność, niska cena oraz prosty sposób obsługi. Ponownie, w przypadku alkomatów tego typu warto zdać się na renomowaną firmie, która cieszy się zaufaniem kierowców. W przeciwieństwie do alkomatów elektrochemicznych czy półprzewodnikowych, działanie testów jednorazowych oparte jest na prostej reakcji chemicznej. Powietrze wdmuchuje się do balonika, a ten łączy się z rurką wypełnioną granulatem. Po około 2 minutach użytkownik otrzymuje wynik, który poprzez zabarwienie granulatu wskazuje (jedynie) na stan po spożyciu alkoholu lub go wyklucza. Zaletą alkomatów jednorazowych jest ich cena, niewielki rozmiar ułatwiający przechowywanie oraz prosta obsługa. Wiąże się to jednak z wadami. Zwykle testy te są wyjątkowo czułe na warunki pogodowe, przez co otrzymany pomiar może nie być wiarygodny. Jednym z wyjątków jest alkomat jednorazowy firmy AlcoSense, który w trudnych warunkach wskazuje rzetelne wyniki pomiaru trzeźwości.

 

Jaki wybrać alkomat dla siebie?

Stojąc przed decyzją o zakupie alkomatu osobistego, warto poszukać rzetelnych informacji. Sprawdzić rankingi, porównać dane techniczne, obejrzeć i poczytać w sieci wyniki testów porównawczych. Oszacować swój budżet oraz określić potrzeby. Szeroka dostępność alkomatów oraz ich rosnąca popularność umożliwiają dostęp do tych urządzeń coraz większej rzeszy kierowców. Należy pamiętać, że gwarancją zwiększenia bezpieczeństwa na drogach jest siadanie za kierownicą jedynie w sytuacji absolutnej pewności co do stanu trzeźwości. Gwarancję bezpieczeństwa na drodze zapewnia zdrowy rozsądek kierowcy wsparty przez dobrej jakości, sprawdzony alkomat.

 

FAQ

Jaki wybrać alkomat dla siebie?

Stojąc przed decyzją o zakupie alkomatu osobistego, warto poszukać rzetelnych informacji. Sprawdzić rankingi, porównać dane techniczne, obejrzeć i poczytać w sieci wyniki testów porównawczych.
 

Jakie są rodzaje są alkomatów?

Na rynku dostępne są trzy rodzaje alkomatów różniące się wykorzystaną w produkcji technologią. Są to alkomaty jednorazowe (najprostsze urządzenia potrafiące jedynie potwierdzić lub wykluczyć stan upojenia alkoholem), alkomaty półprzewodnikowe i elektrochemiczne.
 

Co jest ważne przy zakupie alkomatu?

Należy wziąć pod uwagę to, jak często chcemy korzystać z alkomatu. W przypadku sporadycznych sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni, czy możemy wsiąść już za kierownicę, w zupełności wystarczy alkomat jednorazowy lub alkomat półprzewodnikowy. Jeśli jednak badanie trzeźwości wykonujemy częściej i zależy nam na korzystaniu z najbardziej nowoczesnych technologii, warto rozważyć zakup alkomatu elektrochemicznego.
 

Czy mogę kupić taki alkomat jak policja?

Alkomaty policyjne to urządzenia, które nie są dostępne w szerszej dystrybucji. Najbliżej pod względem technologii i rzetelności pomiarów trzeźwości są alkomaty elektrochemiczne.
 

« Powrót