Czy da się oszukać alkomat?

Monday, January 17, 2022

Czy da się oszukać alkomat?

Wokół tematu oszukania alkomatu albo jego nieprawidłowych wskazań narosło sporo mitów. Łatwo ocenić ich prawdziwość poznając zasady działania tych urządzeń.

 

Powietrze z głębi płuc

Alkomat jednorazowy, osobisty czy policyjny do wskazania prawidłowego wyniku musi otrzymać powietrze z głębi płuc. Jego optymalna ilość to 1,2 litra. Obala to mity odnośnie prób używania gum do żucia lub cukierków przed badaniem dla zaniżenia wyniku. Nie wpłyną one na powietrze w płucach. Jednak warto uważać. Alkomat z czujnikiem półprzewodnikowym może wziąć pozostałości po gumie za alkohol i zawyżyć odczyt. Modele z czujnikiem elektrochemicznym są na to zjawisko odporne. Należy jednak pamiętać, że zjedzenie cukierka z alkoholem albo użycie płukanki z procentami bezpośrednio przed badaniem spowoduje fałszywie pozytywny wynik. Resztki alkoholu zalegające w ustach wpłyną na odczyt. Jednak jako, że liczy się powietrze z głębi płuc, wystarczy trochę odczekać i przepłukać usta wodą, a wynik będzie prawidłowy.

 

Słodycze z alkoholem mylą alkomaty?

Polski limit alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,2 promila. Aby go przekroczyć przeciętny mężczyzna musiałby zjeść aż 13 popularnych batoników, które zawierają w składzie adwokat. Jest to tak duża ilość, że prawdopodobieństwo konfliktu z prawem z powodu jednego batonika tego typu jest bardzo niskie.

Niska temperatura otoczenia

To, że alkomat nie będzie podawać prawidłowych wyników jeśli jego temperatura jest niska, jest prawdą. Dotyczy to nawet najlepszych urządzeń. Z tego powodu powstało przekonanie, że wyrywkowa kontrola trzeźwości na mrozie nie jest wiarygodna. To już prawdą nie jest. Istotna jest temperatura samego czujnika alkomatu, a nie otoczenia. W alkomatach policyjnych znajdują się grzałki utrzymujące optymalną temperaturę sensora. Dzięki temu rozwiązaniu problem niskich temperatur ich nie dotyczy. Z kolei alkomaty osobiste, jeśli są dobrej jakości, wykryją że ich temperatura jest zbyt niska i powiadomią o tym użytkownika. Zazwyczaj aby otrzymać prawidłowy wynik wystarczy potrzymać takie urządzenie przez kilka minut w ciepłej kieszeni ubrania.

Cukrzyca powodem zatrzymania?

Organizmy osób cierpiących na cukrzycę oraz będących na diecie nisko węglowodanowej mogą produkować aceton. Wydziela się on w przewodzie pokarmowym, skąd trafia do alkomatu w trakcie badania. Sensor urządzenia może pomylić aceton z alkoholem i wskazać promile u osoby całkowicie trzeźwej, co sprawia że taki alkomat staje się bezużyteczny. Z tego powodu warto wybrać model, który nie jest wrażliwy na aceton. Często przytaczane mity i legendy na temat oszukiwania alkomatów najczęściej są nieprawdziwe albo wynikają z niewłaściwego użytkowania urządzenia. Kupując dobrej jakości alkomat osobisty i stosując się do jego instrukcji obsługi nie narażamy się na przypadkowe zafałszowanie wyniku.

 

FAQ

Czy da się oszukać policyjny alkomat?

Alkomaty policyjne to specjalistyczne urządzenia, posiadające czułe i odporne na błędy pomiarowe sensory. Nawet jeśli wynik kontroli trzeźwości nie byłby jasny, funkcjonariusze policji skierują kierowcę na test krwi, który wyeliminuje wszelkie podejrzenia względem wyników pomiaru.
 

Czy mając cukrzycę alkomat wskaże mi, że jestem nietrzeźwy?

Organizm osób cierpiących na cukrzycę może produkować aceton. Wydziela się on w przewodzie pokarmowym, skąd trafia do alkomatu w trakcie badania. Sensor urządzenia może pomylić aceton z alkoholem i wskazać promile u osoby całkowicie trzeźwej. Z tego powodu warto wybrać model, który nie jest wrażliwy na aceton.
 

Czy cukierek z alkoholem może zmienić wynik pomiaru?

Jeśli tuż przed badaniem zjemy produkt, który posiada w sobie alkohol (cukierki lub batoniki z nadzieniem zawierającym alkohol), wynik testu trzeźwości może faktycznie być fałszywie pozytywny.
 

Czy alkomat policyjny zimą jest wiarygodny?

To, że alkomat nie będzie podawać prawidłowych wyników jeśli jego temperatura jest niska, jest prawdą. Czy wyrywkowa kontrola trzeźwości na mrozie jest więc wiarygodna? Jest. Istotna jest temperatura samego czujnika alkomatu, a nie otoczenia. W alkomatach policyjnych znajdują się grzałki utrzymujące optymalną temperaturę sensora.
 

« Powrót