Jak i kiedy kalibrować alkomat?

Tuesday, February 08, 2022

Jak przeprowadzić kalibrację alkomatu?

 

Jedną z kluczowych rzeczy, o których warto pamiętać przy zakupie alkomatu osobistego jest potrzeba regularnej kalibracji (wzorcowania) urządzenia. Niezależnie od wybranej marki czy modelu – elektrochemicznego lub półprzewodnikowego – nawet najlepszy sensor w alkomacie z czasem traci czułość i zaczyna podawać niedokładne wyniki. Co należy zrobić, aby skalibrować swój alkomat?

W Internecie można znaleźć poradniki i sugestie, w jaki sposób samodzielnie dokonać kalibracji. Stanowczo odradzamy jednak podejmowania takich kroków, gdyż mogą one doprowadzić do zakłócenia prawidłowej pracy urządzenia lub jego uszkodzenia. W przypadku alkomatów AlcoSense, aby służyły użytkownikom przez wiele lat i podawały dokładne wyniki, powinno się je co roku odsyłać do naszego laboratorium. Jak często trzeba kalibować alkomat? Najczęściej wymagają one kalibracji w odstępach od kilku do kilkunastu miesięcy. W urządzeniach AlcoSense, po 11 miesiącach użytkowania na wyświetlaczu zacznie pojawiać się przypomnienie. Po 12 miesiącach użytkownik będzie otrzymywał ostrzeżenie, że kalibracja jest konieczna. Od tego momentu wyniki testów mogą nie być dokładne.

Jeśli posiadasz alkomat AlcoSense i chcesz dokonać kalibracji, postępuj zgodnie z następującymi krokami:

 

Zgłoś potrzebę kalibracji

Wejdź na stronę alcosense.pl/kalibracja i podaj informacje o swoim alkomacie – model i numer seryjny. W zależności od modelu, koszt jednorazowej usługi wynosi od 50 do 100 PLN. W razie potrzeby, za dodatkową opłatą można otrzymać do wydrukowania certyfikat potwierdzający kalibrację aparatu – nie jest on jednak wymagany do codziennego, osobistego użytku. Po zgłoszeniu potrzeby kalibracji, na podany adres e-mail przyjdzie potwierdzenie – prosimy o wydrukowanie dokumentu lub zanotowanie numeru zamówienia.

 

Jak przygotować alkomat do wysyłki?

Przed wysyłką, wyciągnij ze swojego alkomatu baterie lub akumulatory. Nie wysyłaj też do laboratorium żadnych akcesoriów – etui, kable czy ustniki nie zostaną odesłane do właściciela po kalibracji. Urządzenia nie należy też przesyłać w oryginalnym kartonowym pudełku – zamiast tego, najlepiej włożyć je do koperty wyściełanej (bąbelkowej) lub innego rodzaju opakowania, które zabezpieczy produkt w transporcie. Jedynym dokumentem, jaki powinien znaleźć się w przesyłce jest potwierdzenie zamówienia, które dotarło na Twój adres e-mail (lub notatka z numerem zamówienia). Wszelkie inne dokumenty, np. dowód zakupu, nie są wymagane i zostaną zutylizowane, jeśli trafią do laboratorium.

Nadaj przesyłkę z alkomatem

Po przygotowaniu przesyłki z urządzeniem, prosimy wysłać ją na adres: AlcoSense (Kalibracja alkomatu)

Biuro Cube Centre, ul. Piękna 24/26A, 00-549 Warszawa

Uwaga: Biorąc pod uwagę bliski kontakt alkomatów z powietrzem wdmuchiwanym do urządzenia, w związku z trwającą pandemią COVID-19 wszystkie aparaty są poddawane 7-dniowej kwarantannie zanim zostaną skalibrowane przez zespół AlcoSense. Przepraszamy za związane z tym niedogodności.

Poczekaj na kalibrację

Kiedy alkomat trafi już w ręce techników, poddawany jest kalibracji przy użyciu symulatorów wydechu. Symulatory te generują stałe, wzorcowe stężenie alkoholu i pary wodnej w powietrzu. Za pomocą specjalnego oprogramowania, technicy AlcoSense dostosowują sensor w alkomacie do prawidłowej, wzorcowej wartości. W trakcie tego procesu na urządzeniu przeprowadzane są liczne testy diagnostyczne, aby upewnić się, że działa poprawnie i podawane wyniki są dokładne.

Odbierz swój alkomat

Kiedy technicy zakończą pracę, alkomaty są zwracane właścicielom przesyłką kurierską. Po otrzymaniu swojego aparatu wystarczy włożyć z powrotem baterie i można korzystać z niego przez kolejne 12 miesięcy, mając pewność, że urządzenie zostało profesjonalnie skalibrowane.

 

FAQ

Jak i kiedy kalibrować alkomat?

W urządzeniach marki AlcoSense, po 11 miesiącach użytkowania na wyświetlaczu zacznie pojawiać się przypomnienie. Po 12 miesiącach użytkownik będzie otrzymywał ostrzeżenie, że kalibracja jest konieczna. Od tego momentu wyniki testów mogą nie być dokładne. Oznacza to, że alkomaty osobiste marki AlcoSense należy kalibrować raz do roku.
 

Czy mogę samemu skalibrować alkomat?

W Internecie można znaleźć poradniki i sugestie, w jaki sposób samodzielnie dokonać kalibracji. Stanowczo odradzamy jednak podejmowania takich kroków, gdyż mogą one doprowadzić do zakłócenia prawidłowej pracy urządzenia lub jego uszkodzenia.
 

Ile kosztuje kalibracja alkomatu osobistego?

Kalibracja alkomatów osobistych marki AlcoSense kosztuje od 50 do 100 zł (zależnie od technologii w jakiej urządzenie zostało wykonane) plus koszty przesyłki.
 

Po co kalibrować alkomat?

Urządzenia marki AlcoSense wyposażone są w różnego rodzaju czułe sensory mierzące zawartość alkoholu w wydychanym przez użytkownika powietrzu. Sensor jednak, wraz z użytkowaniem, traci swoją dokładność i po pewnym okresie czasu (około 12 miesięcy) nie gwarantuje wskazywania dokładnych, wiarygodnych wyników pomiarów. Alkomat należy regularnie kalibrować, aby mieć pewność względem wskazywanych wyników.
 

Jak wysłać alkomat do kalibracji?

Przed wysyłką, wyciągnij ze swojego alkomatu baterie lub akumulatory. Nie wysyłaj też do laboratorium żadnych akcesoriów – etui, kable czy ustniki nie zostaną odesłane do właściciela po kalibracji. Urządzenia nie należy też przesyłać w oryginalnym kartonowym pudełku – zamiast tego, najlepiej włożyć je do koperty wyściełanej (bąbelkowej) lub innego rodzaju opakowania, które zabezpieczy produkt w transporcie. Jedynym dokumentem, jaki powinien znaleźć się w przesyłce jest potwierdzenie zamówienia, które dotarło na Twój adres e-mail (lub notatka z numerem zamówienia).
 

« Powrót