Czy alkomaty osobiste i policyjne wskazują dokładne dane?

Thursday, January 13, 2022

 

Rozwój nauki i technologii w zdecydowany sposób wpływa na komfort naszego życia w wielu jego aspektach. Jeszcze niedawno, aby potwierdzić stan trzeźwości po spożyciu alkoholu, należało udać na najbliższy posterunek policji z prośbą o zbadanie alkomatem. Bezpieczną alternatywą było wstrzymanie się od prowadzenia pojazdów przez kolejne kilka do kilkunastu godzin po zakończeniu imprezy. Oba te rozwiązania dla wielu kierowców były zbyt problematyczne, co często kończyło się siadaniem za kierownicą w stanie nieświadomej nietrzeźwości. To z kolei prowadziło do konsekwencji prawnych, a w skrajnych przypadkach – kończyło się tragicznie. Na szczęście, obecnie metody sprawdzania trzeźwości w warunkach domowych są na wyciągnięcie ręki niemal każdego odpowiedzialnego kierowcy.

 

Kalkulatory online dobrą alternatywą?

Sporą popularnością, zwłaszcza wśród nieświadomych użytkowników, cieszą się alkomaty online. Czy możemy ufać, że tego typu alkomat jest dokładny? Raczej nie. Podstawą jego działania jest algorytm matematyczny, który co prawda zapyta nas o kwestie wieku, płci, wagi, a nawet ilości i typu spożytego alkoholu, ale pomija wiele ważnych czynników. Wiele elementów ma wpływ na tempo trawienia alkoholu, w tym też ogólny stan naszego zdrowia, stopień najedzenia czy samopoczucie w momencie badania. Algorytmy nie uwzględniają tego typu indywidualnych czynników, lecz uogólniają parametry. Wynik, jaki otrzymamy po uzupełnieniu arkusza alkomatu online należy zatem traktować bardziej jako ciekawostkę, a nie wiarygodny pomiar. Ufając tego typu narzędziom narażamy na niebezpieczeństwo siebie, swoich bliskich, a także uczestników ruchu drogowego.

 

Wygodne i bezpieczne rozwiązanie? Alkomat osobisty

Doskonałą alternatywą dla wycieczki na pobliski posterunek policji są alkomaty osobiste. Bez wątpienia sprawdzą się o wiele lepiej niż alkomat online. Urządzenia te tworzone przez profesjonalistów w oparciu o najnowsze technologie nie bez powodu szturmem podbijają rynki na całym świecie. Główną zaletą alkomatu osobistego jest jego niewielki rozmiar ułatwiający przechowywanie oraz prosty, intuicyjny sposób obsługi. Szeroka oferta produktów ułatwia dobranie alkomatu do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych użytkownika. Najpopularniejsze typy alkomatów osobistych różnią się między sobą przede wszystkim ze względu na zastosowane w ich produkcji technologie. Sercem każdego alkomatu jest wbudowany sensor. Wyróżnić możemy dwa podstawowe typy alkomatów: półprzewodnikowe oraz elektrochemiczne. Alkomaty półprzewodnikowe są nieco tańsze i bardziej popularne, a ich skuteczność jest bardzo wysoka. Wbrew obawom spożywane posiłki oraz przyjmowane leki nie będą mieć wpływu na wynik pomiaru, o ile zastosujemy się do instrukcji obsługi, a urządzenie będzie poddawane regularnie kalibracji w autoryzowanym serwisie. Uznaniem wśród kierowców oraz służb mundurowych cieszą się alkomaty elektrochemiczne. Dzięki zastosowanemu sensorowi czynniki zewnętrzne nie zakłócają pomiaru, a otrzymany wynik jest bardzo dokładny i wiarygodny, jeśli cała konstrukcja jest dobrze zaprojektowana. Cena tego typu alkomatów to wydatek rzędu od kilkuset złotych wzwyż, ale w tym przypadku wyższy koszt to również gwarancja doskonałej jakości i niezwykle dokładnych wyników pomiarów. Alkomaty elektrochemiczne sprawdzą się zwłaszcza w przypadku kierowców, którzy często potrzebują jak najdokładniejszego wyniku pomiaru trzeźwości.

 

Czy mogę ufać wskazaniom alkomatu?

Pomimo wzrostu popularności alkomatów osobistych, wciąż wiele osób ma wątpliwości obawiając się, że to jedynie kolejny gadżet niewart swojej ceny. Dlaczego warto zaufać alkomatom? Są to urządzenia nad którymi pracują zespoły świetnie wykwalifikowanych specjalistów. Wraz z rozwojem nauki i technologii, ulepszane są również i alkomaty. Każde urządzenie firmy AlcoSense, zanim trafi do sprzedaży poddawane jest dziesiątkom testów w celu wyłapania najdrobniejszych niedoskonałości. Alkomat osobisty, który trafia w ręce użytkownika jest efektem godzin ciężkiej i wytężonej pracy, a za jego jakością stoi doświadczenie, któremu można bez obaw zaufać. Należy jednak pamiętać, że alkomat jest tylko urządzeniem. Aby działał poprawnie musi być sprawny. Gwarancją rzetelnego wyniku pomiaru jest stosowanie się przez użytkownika do instrukcji obsługi, przechowywanie alkomatu w odpowiedni sposób oraz dbanie o jego regularną kalibrację w autoryzowanym serwisie. Z takim wsparciem, nie musimy obawiać się stanu nieświadomej nietrzeźwości, a podjęcie odpowiedzialnej decyzji o prowadzeniu pojazdu staje się dużo łatwiejsze.

 

FAQ

Czy wyniki pomiarów alkomatami osobistymi są wiarygodne?

Alkomaty osobiste to urządzenia nad którymi pracują zespoły świetnie wykwalifikowanych specjalistów. Każde urządzenie firmy AlcoSense, zanim trafi do sprzedaży poddawane jest dziesiątkom testów w celu wyłapania najdrobniejszych niedoskonałości. Alkomat osobisty, który trafia w ręce użytkownika jest efektem godzin ciężkiej i wytężonej pracy, a za jego jakością stoi doświadczenie, któremu można bez obaw zaufać.
 

Czy kalkulatory online podają dobre dane?

Algorytmy stosowane przy kalkulatorach online nie uwzględniają indywidualnych czynników, lecz uogólniają parametry. Wynik, jaki otrzymamy po uzupełnieniu arkusza alkomatu online należy zatem traktować bardziej jako ciekawostkę, a nie wiarygodny pomiar.
 

Jak sprawdzić swoją trzeźwość?

Stan trzeźwości można sprawdzić przy wykorzystaniu alkomatów osobistych lub jednorazowych. Można również udać się na pobliski komisariat policji i poprosić o udostępnienie odpowiedniego urządzenia, którym wykonamy takowy pomiar.
 

Czy alkomat osobisty jest drogi?

W zależności od tego czy zamierzamy kupić alkomat półprzewodnikowy, elektrochemiczny czy jednorazowy, ceny mogą się wahać między kilkudziesięcioma złotymi (alkomaty jednorazowe), aż do kilkuset złotych (alkomaty elektrochemiczne). Więcej informacji znajduje się w zakładce sklep.
 

Jakie są zalety alkomatu osobistego?

Główną zaletą alkomatu osobistego jest jego niewielki rozmiar ułatwiający przechowywanie oraz prosty, intuicyjny sposób obsługi. Dzięki temu urządzenia firmy AlcoSense są zawsze pod ręką gdy pojawi się potrzeba zweryfikowania swojego stanu trzeźwości.
 

« Powrót