Kalibracja alkomatu. Jak to zrobić i ile to kosztuje?
Sunday, January 30, 2022
Czy da się oszukać alkomat?
Alkomaty osobiste posiadają wiele zalet, wśród których najważniejszą jest skuteczność pomiaru. Należy jednak pamiętać, że nie są to urządzenia całkowicie bezobsługowe. Aby móc w pełni ufać pomiarom wykonywanym przez alkomaty, należy regularnie poddawać je kalibracji. Praktycznie każde urządzenie, które pomaga w podjęciu decyzji o naszym bezpieczeństwie – a alkomat osobisty do tej grupy należy – powinno być regularnie serwisowane. Regularna kalibracja sprzętu jest niezbędna, aby zastosowany w alkomacie sensor (półprzewodnikowy lub elektrochemiczny) podawał dane zgodne ze stanem rzeczywistym.
Na czym polega kalibracja alkomatu?
Alkomaty osobiste to urządzenia proste w obsłudze. Dmuchamy w ustnik, a alkomat pokazuje wynik. Już po chwili wiemy, czy możemy kierować pojazdem, czy może powinniśmy jeszcze trochę poczekać. O dokładności wyniku decyduje to, czy zastosowany w alkomacie sensor jest w stanie poprawnie wykonywać swoją pracę. Stąd konieczna jest regularna kalibracja urządzenia. Jest to zadanie dla licencjonowanego serwisu, gdyż wymaga profesjonalnej aparatury oraz znajomości konstrukcji alkomatu. Podczas procesu kalibracji technicy firmy AlcoSense przeprowadzają specjalistyczne testy i dokonują pełnego serwisowania alkomatu w celu znalezienia potencjalnych usterek. Procedury uwzględniają badanie miarodajności i dokładności pomiarów urządzenia, a dzieje się to w szeregu testów diagnostycznych. Podsumowując, odpowiedź na pytanie: „jak i gdzie skalibrować alkomat?”, brzmi – odesłać produkt do licencjonowanego serwisu.
Jak często kalibrować alkomat?
Każdy producent alkomatów ustala interwał kalibracyjny swoich urządzeń. W przypadku alkomatów osobistych AlcoSense okres ten wynosi dwanaście miesięcy. Po upływie tego okresu, urządzenie samo przypomni użytkownikowi o konieczności ponownej kalibracji. Dotyczy to zarówno alkomatów z sensorem półprzewodnikowym (czyli Lite 2 i Elite 3), jak i tych z sensorem elektrochemicznym (Excel, Pro i Ultra). Każdy alkomat firmy AlcoSense zapamiętuje datę ostatniej kalibracji. W przypadku, gdy w ciągu roku nie wyślemy urządzenia do serwisu, alkomat przypomni nam o tym komunikatem po 11 miesiącach od ostatniej kalibracji. Co ważne – dwunastomiesięcznego interwału kalibracji należy się trzymać zarówno w sytuacji, gdy z alkomatu korzystaliśmy często, jak i wtedy, gdy robiliśmy to sporadycznie. Brak wykonanej kalibracji nie sprawi, że urządzenie nie będzie działać lub nie wykona pomiarów poziomu trzeźwości. Zachodzi jednak ryzyko, że badanie zostanie wykonane błędnie. Może mieć to negatywny wpływ na bezpieczeństwo kierowcy oraz jego pasażerów. W niektórych przypadkach (zwłaszcza, jeśli alkomat był używany szczególnie często, np. przez pracodawcę w firmie) może się okazać, że kalibracja musi być wykonana wcześniej, niż przed upływem dwunastu miesięcy. W modelu AlcoSense Elite 3 taki okres wynosi 300 pomiarów lub 12 miesięcy regularnego użytkowania. Należy również pamiętać, że sensor wbudowany w alkomat osobisty jest niezwykle czuły i można go uszkodzić nieodpowiednim postępowaniem – na przykład wykonywaniem testu tuż po spożyciu alkoholu lub wdmuchiwaniem przez ustnik dymu papierosowego.
Jak przygotować alkomat do kalibracji?
Procedura przygotowania alkomatu do kalibracji jest prosta. W przypadku alkomatów firmy AlcoSense najlepiej zrobić to poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie producenta. Należy podać model alkomatu, numer seryjny (znajduje się na naklejce pod klapką zakrywającą baterie), wybrać (lub nie) opcję certyfikatu kalibracji. Termin realizacji usługi wynosi zazwyczaj od 7 do 10 dni roboczych. Przed wysłaniem alkomatu na wskazany adres należy wyjąć z niego baterie. Alkomat osobisty wysyłamy bez oryginalnego pudełka, etui, kabla USB czy innych akcesoriów
Każdy alkomat osobisty renomowanej firmy wymaga regularnej kalibracji. Na rynku nie brakuje jednak urządzeń, które nie wymagają kalibracji, a do tego kuszą niższą ceną. Inwestycja w taki sprzęt jest jednak kiepskim pomysłem. Gdy zastosowany w nim sensor „zestarzeje się” lub uszkodzi (urządzenie najpewniej nie pokaże takiego komunikatu), całość będzie się nadawała jedynie do wyrzucenia. Użytkownik zostanie w ten sposób zmuszony do zakupu kolejnego alkomatu – w myśl znanego przysłowia: „chytry traci dwa razy”.
Kalibracja alkomatu – ile to kosztuje?
Wiemy już, że kalibracja alkomatu osobistego powinna być realizowana przez specjalistów w odpowiednich warunkach. A jaka jest cena takiej usługi? Koszt kalibracji alkomatu AlcoSense zależy od zastosowanego w nim sensora. Cena kalibracji alkomatu elektrochemicznego marki AlcoSense wynosi 99,99 PLN. W przypadku alkomatów półprzewodnikowych cena jest niższa – wynosi 49,99 PLN. Do kosztów należy doliczyć wysyłkę alkomatu do licencjonowanego serwisu. Ponadto jeżeli użytkownik pragnie otrzymać potwierdzenie – certyfikat wykonanej kalibracji, musi dopłacić 25 PLN do całego procesu.