Majówka – prawie co czwarty kierowca zamierza prowadzić w dniu po zakrapianej imprezie

Tuesday, April 24, 2018

 

Niemal co czwarty polski kierowca planuje prowadzić samochód w trakcie nadchodzącej majówki, po spożyciu sporej ilości alkoholu poprzedniego dnia – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie AlcoSense Laboratories, producenta alkomatów. Dane te wskazują na podwyższone ryzyko wystąpienia tzw. nieświadomej nietrzeźwości u kierujących pojazdami w tym okresie.


Wstając rano po wieczornej imprezie, można czuć się dobrze i być przekonanym o swojej trzeźwości. Fakty są jednak takie, że w organizmie nadal może występować alkohol w stężeniu wykluczającym legalne chwycenie za kierownicę. Taki stan nazywamy nieświadomą nietrzeźwością.


połowa kierowców w Polsce przewiduje, że podczas któregoś wieczoru w trakcie nadchodzącej majówki będzie nietrzeźwa. Jednocześnie 23% kierujących spodziewa się, że zasiądzie za kierownicą w sytuacji, gdy poprzedniego dnia wypiło znaczną ilość alkoholu. Najczęściej taki zamiar deklarują najmłodsi kierowcy (18-29 lat) – co trzeci z nich planuje prowadzić samochód dzień po majówkowej imprezie.


Według oficjalnych danych polskiej policji w trakcie ubiegłorocznego weekendu majowego zatrzymano 1571 nietrzeźwych kierowców.


– W badaniu zapytano kierowców, ile potrzebują czasu do powrotu do stanu, w którym mogą prowadzić pojazd po wypiciu określonej ilości alkoholu. Co trzeci kierowca błędnie oszacował ten czas, podając zbyt wczesną porę gotowości do jazdy. Należy się zatem spodziewać, że majówka będzie okresem podwyższonego ryzyka na polskich drogach. Wielu uczestników ruchu może prowadzić, mając we krwi stężenie alkoholu przekraczające obowiązujący w Polsce limit 0,2 promila – mówi Hunter Abbott, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego z firmy AlcoSense Laboratories. Po wypiciu znacznej ilości alkoholu, może się on utrzymywać w organizmie przez wiele godzin następnego dnia. Pewność, że jesteśmy w pełni gotowi do jazdy, da nam badanie alkomatem o odpowiedniej precyzji pomiaru. Niestety, aż 86% kierowców nie przeprowadza samokontroli stanu trzeźwości przy użyciu alkomatu w każdej sytuacji, po spożyciu alkoholu dzień wcześniej – tłumaczy Abbott.


Najwięcej kierowców planuje w trakcie nadchodzącego weekendu majowego pić alkohol i prowadzić następnego dnia w województwach mazowieckim (30%) i podkarpackim (29%), a najmniej w województwach kujawsko-pomorskim (18%) i śląskim (17%).


Badanie SW Research dla AlcoSense Laboratories przeprowadzono w marcu 2018 roku, na reprezentatywnej grupie 1280 kierowców.

« Powrót