Jak zachowują się alkomaty, które nie są regularnie kalibrowane?

Wednesday, September 25, 2019

 

Test tygodnika “Motor”: Jak zachowują się alkomaty, które nie są regularnie kalibrowane?



 



Redaktorzy tygodnika Motor – najpopularniejszego czasopisma o tematyce motoryzacyjnej w Polsce – w numerze 34/2019 sprawdzili, jak zachowują się alkomaty, gdy wbrew zaleceniom producentów nie dokonuje się ich regularnych kalibracji.



Motor przetestował sześć modeli alkomatów, które znajdują się w posiadaniu redakcji od nowości i będąc nowymi działały prawidłowo. Test polegał na sprawdzeniu alkomatów przy pomocy roztworów alkoholu o mocach 0,2‰, 0,5‰ oraz 0,73‰. Każde badanie zostało powtórzone pięciokrotnie.



W przypadku modeli AlcoSense Excel, Pro i Ultra, dwumiesięczny brak kalibracji nie odbił się negatywnie na dokładności i powtarzalności wyników. Maksymalne odchylenie wynosiło 0,02‰. Przy dłuższych okresach bez kalibracji niektóre urządzenia potrafiły regularnie podawać odczyty 0,0‰ nawet gdy powinny pokazywać 0,73‰.



Test pokazał, że kalibracja alkomatu jest istotną czynnością, której nie powinno się zaniedbywać. By cieszyć się prawidłowo działającym urządzeniem należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta.

Każdy alkomat jest inny i niektóre mogą mieć większe odchylenie wyników niż reszta. To w jaki sposób traktuje się alkomat ma niebagatelny wpływ na to, jak jego wskazania będą zmieniać się wraz z upływem czasu oraz czy podawane przez niego wyniki będą wiarygodne zanim skończy się ważność kalibracji. Jest to trudne do przewidzenia i porównałbym to do przeglądu samochodu. Jeśli nie zostanie wykonany wszystko może być w porządku, ale równie dobrze w pewnym momencie mogą przestać działać hamulce. Lepiej nie podejmować ryzyka w sytuacji, gdy na szali jest zdrowie oraz prawo jazdy – zdecydowanie doradzam kalibrację alkomatu zgodnie z zaleceniami instrukcji obsługi - mówi Hunter Abbott, szef działu badań i rozwoju w AlcoSense Laboratories

Jak dbać o alkomat



Dobrze traktowany alkomat odwdzięczy się nienagannym funkcjonowaniem. Przygotowaliśmy kilka porad, które pomogą utrzymać go w dobrym stanie oraz wyjaśnią jakie czynniki mogą mieć wpływ na podawane przez niego wyniki.

Półprzewodnikowy a elektrochemiczny



Sensor półprzewodnikowy jest tańszy, nieco mniej dokładny i bardziej podatny na odchylanie wyników niż czujnik elektrochemiczny. Alkomaty półprzewodnikowe zazwyczaj wymagają kalibracji co sześć miesięcy. Z kolei modele wyposażone w czujnik elektrochemiczny dłużej zachowują dokładność i zwykle rekalibruje się je co rok.

Użytkowanie a odchylenie wyników

Alkomat wystawiony na styczność z wysokimi stężeniami alkoholu (np. z dmuchanie bezpośrednio po spożyciu) będzie miał większe odchylenie wyników niż taki, który był używany prawidłowo (dmuchanie minimum 15 minut po spożyciu).



Co więcej, wykonanie testu zaraz po spożyciu alkoholu może spowodować rozregulowanie urządzenia. Szczególnie wrażliwe na takie traktowanie są modele oparte na czujnikach półprzewodnikowych.



Alkomaty z których korzysta się okazyjnie mogą szybciej podawać niedokładne wyniki niż takie, z których korzysta się w prawidłowy sposób w miarę regularnie. Z tego powodu, nawet jeśli nic się nie piło, warto raz na kilka tygodni skorzystać z alkomatu. Z kolei jeśli urządzenie jest eksploatowane bardzo intensywnie, dobrym pomysłem może być częstsza kalibracja, niż ta zalecana przez producenta.

Przechowywanie, a odchylenie wyników



Alkomaty są delikatnymi urządzeniami pomiarowymi. Zewnętrzne czynniki takie jak temperatura i kurz mogą negatywnie wpływać na ich pracę. Najlepiej przechowywać alkomat w czystym miejscu, w którym nie dochodzi do znaczących wahań temperatury. Szafka w pokoju dziennym będzie lepszym wyborem niż schowek w samochodzie. W lecie temperatura w schowku może dochodzić do 60 stopni C, a potem spadać gwałtownie po aktywacji klimatyzacji. Z kolei w zimie może spaść do 25 stopni poniżej zera by po krótkiej przejażdżce wzrosnąć do 20 stopni. Wystawienie alkomatu na tak gwałtowne i znaczące zmiany temperatur może obniżyć żywotność oraz dokładność jego sensora.

 

Należy zawsze przestrzegać zaleceń producenta co do kalibracji alkomatu. W przypadku korzystania z urządzenia, którego kalibracja minęła, można otrzymywać nieprawidłowe wyniki, które mogą wpłynąć na podjęcie błędnych decyzji.



Jeśli Twój alkomat AlcoSense wymaga kalibracji, zapraszamy do jej zamówienia pod linkiem:



« Powrót